O pandách a o inom

Autor: Dominika Sakmárová | 8.10.2013 o 8:26 | (upravené 8.10.2013 o 10:16) Karma článku: 21,73 | Prečítané:  5657x

W .je moja najlepšia kamarátka. Útle, drobné dievčatko, ktoré nosí biele pančušky, krajkové mašličky vo vlasoch, keď sa smeje, hanblivo si zakrýva ústa rukou...  a pľuje ako námorník. „ A čo mám s tými slinami ako robiť?" zamyslela sa, keď sme raz kráčali po ceste. Strašidelným spôsobom zachrchľala,  vypľula na zem zelenobielu hmotu, a spôsobne si utrela ústa čipkovaným rukávom.

Dobre, nebolo to až také spôsobné.  Moje ilúzie o krásnych a elegantných čínskych ženách sa rozplynú vždy, keď tie elegantné a krásne ženy začnú pľuť všade okolo seba.

„ Ale dáma by predsa nemala pľuť," pokúšala som sa vysvetliť.
„ Hm, to musí byť ťažké, ovládať sa v spoločnosti po celý čas," usúdila W. „ Ale doma pľuješ normálne, nie?"
„ Ehm, nie," odvetila som.
„ A čo teda... och, ty vari tie sliny prehĺtaš? Vy západniari ste teda pekne nechutní," venovala mi napoly zhrozený, napoly pohŕdavý pohľad.

Kultúrna výmena nie je vždy iba príjemná. Hlavne ak sem človek príde rozmaznaný z čistučkého Taiwanu.

Zažili sme to v zoo. Na svoju obranu musím dodať, že to nebol môj nápad. To M. chcel vidieť pandu, a nedal si dohovoriť. A tak sme veru aj videli. Aby ste si nemysleli, zoo je prekrásna. Záhony plné kvetov, stromy, a na stromoch povešané naraz vianočné bambule aj haloweenske tekvice. A medzi tým všetkým sa vynímal moderný presklený pavilón. V pavilóne bola jedna panda, a okolo nej odhadom tri stovky kvičiacich, fotiacich a pľuvajúcich Číňanov. Panda letargicky ležala na drevenej plošinke uprostred všetkého toho chaosu a hluku, a dívala sa do stropu.

Vlastne dobre, že sme s M. prišli, pretože keď Číňania uvideli cudzincov, tak ich panda okamžite prestala zaujímať. Vzápätí sa hromadne vrhli k nám, aby sa mohli dotknúť mojich vlasov alebo sa s nami odfotiť. Zvedaví ľudia nás prenasledovali takmer po celý čas. Pomerne rýchlo nás to prestalo baviť, a pobrali sme sa preč asi v polovici prehliadky. Tak sme vlastne skoro žiadne zvieratá nevideli. My sme totiž boli tou atrakciou.

Doteraz si živo predstavujem všetkých tých nadšených návštevníkov, ktorí budú doma hrdo ukazovať fotky zo zoo, a namiesto zvierat tam budú akurát dvaja cudzinci.

Ale nie o tom som chcela. Najväčší zážitok zo zoo, ako sme sa s M. zhodli, bolo čakanie v rade na lístky.  Muž pred nami držal na rukách dieťa. Najkrajšie na tom dieťati bolo tričko s nápisom v latinke, lebo však to je moderné, nie ako čínske znaky. Na tričku stálo niečo ako JKWNQ NZSPXBV, a ešte Hello Kitty, samozrejme. Zvyšok nebol až taký príjemný na pohľad. Dieťa revalo na plné hrdlo, a pri každom výdychu mu pod nosom rástli zelené sopľové bublinky. Keď si to jeho otec konečne všimol, utrel dieťaťu nos prstami, a hodil výsledný produkt o najbližšiu stenu. Dieťa sa pri pohľade na to nahlas rozosmialo, a my s M. sme v tvári ľahko ozeleneli. Ostatní ľudia v rade si na nás ukazovali a hlasno sa smiali.

Vtedy sa dieťatko náhle otočilo k nám, a v šoku akoby zdrevenelo. Váhavo na nás ukázalo prstom a spýtalo sa otca: „ Oci, to čo je tá vec?"

„ Och, to sú len cudzinci," odvetil otec.

„ Wooow," povedalo dieťa, stále na nás vyvaľujúc oči.

„ Nás by mali ukazovať v zoo, a nie pandy," vzdychol M.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Hviezda BJD Nik West: Musela som mať chlapčenské meno, ak som chcela hrať

Basgitaristka speváka Princea hovorí, že bude učiteľkou v jeho dome.

SVET

Otestujte sa z atentátov, ktoré poznačili históriu

Pamätáte sa na atentátnikov, ktorí šokovali celý svet alebo na ich obete, ktoré útok neprežili?

KOMENTÁRE

Čo pre nás znamená brexit

Slováci a slovenské enklávy sú od Chicaga cez Buenos Aires, Dublin, Vojvodinu až po časti Rumunska


Už ste čítali?