Paradise for people

Autor: Dominika Sakmárová | 2.10.2013 o 7:39 | (upravené 8.10.2013 o 9:51) Karma článku: 17,28 | Prečítané:  12466x

Rozhodla som sa, že budem viac spoločenská. Byť známa ako to dievča s knihou síce vôbec nie je zlá reputácia - to len ostatní majú neustály pocit, že niečo nie je v poriadku.  Tak som pozberala všetku  odvahu, a skamarátila som sa s dievčaťom z hodín Modernej čínskej kultúry.  A celkom náhodou sa z nej vykľula Severokórejka.

O Severnej Kórei som okrem iného vedela toto:

Vec prvá:  keď bolo svojho času World Expo v Šanghaji, hneď som utekala pozrieť sa na slávny severokórejský pavilón, pochopiteľne. Bolo tam veľa kvetov, veľa pestrých farieb, veľa veselých obrázkov, a nad tým všetkým obrovský nápis: North Korea - Paradise for people. Chýbali už len jednorožce.
Vec druhá: metaforicky povedané, teraz mám Severnú Kóreu hneď za kopcom.  Povedané nemetaforicky, nie je za kopcom, ale za vodou, až by tam človek skoro dovidel.  Zatiaľ som ale na obzore nič zaujímavé nevidela. Ani ohňostroje (nanešťastie), ani  rakety (našťastie). I tak je to zvláštny pocit, mať ten Paradise for people skoro na dosah.

*

A teraz úvod. V deň zápisu sa všetci zahraniční študenti zhromaždili v aule, aby si vypočuli patričnú dávku slávnostných prejavov (v celkovej dĺžke pol hodiny) a poučení od čínskej polície (v celkovej dĺžke tri a pol hodiny). Potom nás volali podľa krajín, aby sme sa vyfotili pre čínsku políciu, pre prípad. Katar, Zimbabwe, Bielorusko, Thajsko, počúvala som unudene, Severná Kórea.
Severná Kórea? Väčšina hláv sa začala okamžite otáčať, aby sme zazreli, kdeže to sú tí spolužiaci z tej rajskej krajiny, a ako asi vyzerajú. Lenže stratili sa niekde medzi Thajskom a Japonskom, a ako ich človek mal rozoznať, keď ešte nikdy živého Severokórejca nevidel?
*

Krátko nato som sa skamarátila s tým dievčaťom, ktoré sa znudene bavilo so svojím iPhonom, a vyzeralo nesmierne prekvapene, že sa jej niekto prihovoril.
„Odkiaľ si?" spýtala som sa jej raz konverzačným tónom.

„Ach, zo Severnej Kórey," odvetila, akoby sa nechumelilo.
Tvárila som sa, akože nič, veď som slušne vychovaná. Len som sa v duchu zahanbila, lebo som nečakala, že bude vyzerať tak... normálne. S najnovším telefónom a značkovým oblečením, zamyslela som sa nad tým, ktože z nás dvoch to vlastne pochádza z chudobnej krajiny.
Vlastne mi je ukradnuté, z akej krajiny pochádza. Pre mňa je to predovšetkým H., veselé a milé dievča, vľúdne ku všetkým... okrem druhej H.
Obe dievčatá majú podobné mená, akurát jedna z nich je z jednej Kórey a druhá z druhej. Zdvorilo a bez slova jedna druhú obchádzajú, a úspešne sa im darí navzájom nekomunikovať. Južná H. mi raz povedala, že sa tej severnej bojí prihovoriť, aby ju nejako nechtiac neurazila. Ale to sa nakoniec bojí väčšina spolužiakov. Severná H. zas vyzerá smutná, že sa k nej všetci správajú ako k exotickému zvieraťu v zoo.
Ani sa im nečudujem. Moji kamaráti doma sú zdesení z toho, že ríša zla sa rozkladá tak blízko miesta, kde bývam.  Juhokórejci sa k téme radšej nevyjadrujú. Len jeden známy raz sucho utrúsil, že keď bol na vojne, všetky terče pri streľbe boli pomaľované vo farbách uniforiem severokórejských vojakov.
A Číňania... Hneď na prvej hodine nás jedna čínska učiteľka vyzvala, aby sme sa predstavili a povedali niečo o sebe.
Keď severná H. zamrmlala, odkiaľ pochádza, učiteľka sa celá rozžiarila:
„ Severná Kórea? Počula som, že tam žijú veľmi veselí ľudia, radi tancujú a spievajú a bavia sa. Tie vaše tance sú veľmi známe."
Ach, a to som si myslela, že ma už nič nemôže prekvapiť.

 

(Ja viem, ako je to s Kóreou. A viem, že aj vy viete. Preto nepíšem vážne, ani sa vás nesnažím vzdelávať, a politiku nechávam bokom. Je to len článok o ľuďoch, ktorých mám rada. Nemôžu za to, kde sa narodili)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, vraj aby diaľnica neskončila v poli

Súčasťou združenia sú aj Strabag, Váhostav a Metrostav.

DOMOV

Lekári neurčujú správne príčinu smrti. Pochybili až v štvrtine

Príčina sa stanovuje na základe obhliadky a dostupných informácií.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?