Rozbíjaj sa bezpečne

Autor: Dominika Sakmárová | 6.3.2013 o 8:48 | (upravené 6.3.2013 o 8:59) Karma článku: 19,73 | Prečítané:  10520x

Mesto sa vyľudnilo. Jeden deň tam boli ľudia, a druhý deň už neboli. S J. sme kráčali po ulici samučičkí dvaja, a to bolo niečo nepredstaviteľné. V našom meste na Slovensku je to celkom bežný stav, a tak som sa na chvíľu cítila ako doma. A podľa toho všetkého dalo spoznať, že sa blíži čínsky nový rok. Všetci cestovali domov. Niektorí, ako moji zahraniční spolužiaci, domov ísť nemohli, a tak aspoň odišli niekam do Thajska, aby sa nemuseli dívať na to podivne prázdne mesto.  J. nadšene básnil o sviatkoch. Vraj práca pôjde bokom, všetky obchody bude zavreté, všetci budú oddychovať. „ Každý bude s rodinou, to je na nový rok najdôležitejšie."

Ha, vzletné frázy, vravela som si. V skutočnosti sa všetci tešili na červené obálky. Červené obálky plné peňazí ako tradičný novoročný darček. Treba obdarovať všetky deti v rodine, vysvetľoval J. A rodičov. A súrodencov. Vlastne väčšinu príbuzenstva.

„ A koľko peňazí sa do obálok vkladá?"

„ To je jedno, len nech je to pekné okrúhle číslo," dozvedela som sa.

Nebolo to až tak jedno. Pekné číslo nesmie obsahovať štvorku, lebo však tá znie ako zomrieť, a to by nebolo dobré znamenie. Pekné číslo nesmie byť nepárne, nepárne sumy sa dávajú do obálok pri pohreboch. A aby to bola ešte väčšia zábava, nepárne čísla sa niekedy môžu určovať aj podľa prvej číslice, takže päťdesiat je skrátka nepárne a basta. Tak som zistila, že pekné okrúhle číslo je napríklad 168. Krištáľovo jasné, nie?

„ Okrem obálok treba vedieť povedať správne blahoželania," radil mi J., a hneď ich niekoľko napísal na papier. Učila som sa ich naspamäť, aby som bola pripravená.

Aby ste si nemysleli, ja som bola pripravená na všetko. Na to, že na nový rok treba nosiť nové oblečenie, najlepšie niečo červené. Na to, že sa nesmie zametať, lebo by človek vymietol šťastie z domu. Na to, že sa v žiadnom prípade nesmie nič rozbiť na črepy. Vedela som, že sa bude jesť ryba, pretože v čínštine znie ryba rovnako ako hojnosť, a to je dobré znamenie. Bude sa jesť koláč, lebo ten znie podobne ako vysoký, a to je už skoro ako povýšiť ­- a to je dobré znamenie. Vtip je tak trocha v tom, že v podstate každé slovo v čínštine znie ako nejaké iné slovo.

Číňania sú v tomto experti. Tak je to aj s tými črepmi. Ako som vravela, na nový rok sa nič nesmie rozbiť. Ale keby sa predsa len niečo rozbilo, stačí povedať formulku, ktorá v preklade znamená rozbíjaj sa bezpečne / v mieri. Totiž slovo rozbiť znie rovnako ako rok. Fráza tak dostane význam Rok čo rok (bude) bezpečnejší / pokojnejší, a z nejakého dôvodu sa tým nešťastie prekabáti. Nepýtajte sa, prečo.

S malou dušičkou som večer vystupovala z autobusu, neistá, ako to všetko zvládnem. Rozbíjaj sa bezpečne, opakovala som si.

Rodina, ktorú sme navštívili, bývala v dome. Naivne som si predstavovala nejaký domček so záhradou. Kdeže, na to je na Taiwane primálo miesta. Bol to síce dom, ale napchatý na neuveriteľne maličkom pozemku, a tak, aby sa to vyvážilo, bol aspoň neobyčajne vysoký. Na každé poschodie sa zmestila iba jedna miestnosť.

Usadili sme sa v obývačke, a chvíľu to naozaj vyzeralo ako sviatky. Kôpka mobilov výnimočne ležala bokom, i keď podchvíľou som videla, ako po nej J. nervózne pokukuje. Varovne som pokývala hlavou. Žiadna práca. Uži si chvíle s rodinou.

A užívali sme si ich, všetci. Chvíle s rodinou, a s hromadou jedla so šťastnými názvami. Doniesla som slovenskú čokoládu, tú s bublinkami, a deti sa smiali, že je v nej červotoč. Detí sa zišlo veľa, a všetky grjavčali, akoby ich drali z kože. Dospelí nikoho nenapomínali, len sa blahosklonne usmievali, lebo však deti. Treba im dopriať zábavu. Tak sme sa v tom hluku prekrikovali, sotva bolo počuť vlastného slova.

Prišla reč aj na Slovensko, vždy príde. Odrazu komusi napadlo, že chce počuť slovenskú hymnu. Zaspievala som ju teda, najlepšie ako som vedela, ale asi som nedokázala plne vyjadriť jej revolučného ducha, lebo prísediaci sa svorne zhodli na tom, že znie ako vianočná koleda. Asi to mala byť pochvala.

Na oplátku zaznela taiwanská hymna, indonézska, a tuším ešte dve ďalšie. J. švagor sa ku mne naklonil so slovami, že o taiwanskej hymne pozná veľmi zaujímavý príbeh.

Nestihol však ani začať, pretože práve vtedy jedno z mladších detí odkväclo od únavy a zostalo spať priamo na dlážke. Žiaden z rodičov totiž neposielal svoje deti spať, lebo však deti. To bolo univerzálne vysvetlenie. Deti, krčili ľudia plecami, akoby to ospravedlňovalo všetko.

M. sa zdvihla, že dieťatko odnesie do postieľky. Ponúkla som sa, že pôjdem s ňou, a nenápadne som štuchla J., ktorého to stále ťahalo späť k telefónom a práci. Celá tlupa detí sa s krikom pobrala za nami.

Nikto mi nepovedal, že detská izba bude úplne na najvyššom poschodí. Ja som sa teda zadýchala už niekde na treťom podlaží medzi premietacou a klavírnou miestnosťou. Premýšľala som, koľkokrát denne musia ľudia behať hore-dole po tom schodisku, ale potom som si všimla, že na každom poschodí bol telefón, aby sa členovia rodiny pohodlne dorozumeli. Napadlo mi, že ja by som svoje päťročné deti asi nenechala behať päť podlaží po strmých schodoch, ale nech. Teraz som bola rada, že tiež lapajú po dychu, a aspoň toľko nekvičia.

Zvonku sa začal ozývať rachot delobuchov, ako sa na nový rok patrí. „Vieš, podľa tradície hluk na nový rok odplaší všetko zlé," povedala mi M. s úsmevom. Deti medzitým nabrali druhý dych a s hurónskym kvikom leteli dolu schodmi. Tento dom musí zlo obchádzať na kilometre.

Ešte asi pol minúty všetko vyzeralo idylicky. Potom sme vkročili späť do obývačky, a zbadala som, že celá sviatočná atmosféra sa rozpadla. Rodina bola pohrúžená do strašnej hádky - ak som rozumela, týkalo sa to  jednej z rodinných firiem. J. znova držal v ruke telefón a zúrivo doň ťukal. Deti si nikto nevšímal, tak kričali ešte viac, a ja som sa už nikdy nedozvedela, čo je to na taiwanskej hymne také zaujímavé.

Nejak som nevedela, kam sa uchýliť, vyšla som teda na balkón. Nový rok prichádzal hlučne. Vonku vybuchovali petardy, vo vnútri vybuchovala hádka. Niet nad sviatky s rodinou.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, vraj aby diaľnica neskončila v poli

Súčasťou združenia sú aj Strabag, Váhostav a Metrostav.

DOMOV

Lekári neurčujú správne príčinu smrti. Pochybili až v štvrtine

Príčina sa stanovuje na základe obhliadky a dostupných informácií.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?