Značkový jazyk

Autor: Dominika Sakmárová | 6.3.2012 o 10:32 | (upravené 6.3.2012 o 10:51) Karma článku: 21,75 | Prečítané:  13515x

Angličtina je na Taiwane nesmierne fajnový jazyk. Všetko, čo má na sebe anglický nápis, vyzerá akosi luxusnejšie a príťažlivejšie. Už pomenej ľudí trápi, že tie nápisy poväčšine nedávajú žiaden zmysel. Napríklad v školskej plavárni visí obrovský anglický nápis: „Ďakujeme za vašu korporáciu." Zrejme mali na mysli kooperáciu. Tomu aspoň rozumiem. Ale potom ma na schodoch vždy prekvapí výstraha „ dávajte pozor na svoju kobru!" Priznám sa, tam už moja predstavivosť zlyháva.

Osobitne originálne nápisy sa nachádzajú na tričkách. Zatiaľ moje najobľúbenejšie som videla v metre na jednom mladíkovi. Anglický nápis na tričku hlásal: „Bratia sú ako ruky a nohy"... (a tu som čakala som nejaké poetické prirovnanie) ... „obaja majú po päť prstov."

Jedno maličké dievčatko v metre malo zasa ružovú kabelku s nejakými pokémonmi, a na nej anglicky napísané „Román Sen o červenom pavilóne je čiastočne autobiografický!!" Aj s tými výkričníkmi.

Mladí Taiwanci sú natoľko zbláznení do angličtiny, že ňou prekladajú každodennú reč úplne bezstarostne. „ Tvoje nové oblečenie je fakt fashion, aká je to size? Kde si bola na shopping?"  pýtali sa ma spolužiačky.  Darmo som ľuďom tvrdila, že naozaj viem po čínsky, a že sa môžeme porozprávať bez problémov, radšej na mňa tvrdohlavo skúšali svoju angličtinu. A čínska angličtina je legendárne nezrozumiteľná.

Jedine Anička sa angličtinou nezaťažovala, a pilne sa pustila do učenia slovenčiny. Svoj záujem vysvetľovala tým, aký je to značkový jazyk.

„ Značkový?" čudovala som sa. „Nemyslíš náhodou nejaké iné slovo?"

„Nie, myslím značkový," trvala na svojom. „Veď pozri, ako máte všade nad písmenkami tie značky Nike."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Život po 65 nekončí. Sex často áno

Božíčku, to bolo včera niečo. Veta, ktorá vyvolá úsmev na tvári. Kým nezistíte, že ju povedal 70-ročný pár.

KOMENTÁRE

Po sneme: nejde o reštart, ale o štukatérske práce

Cesta Smeru už nie je treťou cestou, ale vraj dramaticky jedinou.


Už ste čítali?