Dračie bábätko

Autor: Dominika Sakmárová | 1.2.2012 o 11:49 | Karma článku: 20,66 | Prečítané:  7413x

Je pravidlom, že televízia je zapnutá všade, alebo aspoň všade, kde sa dá. Napríklad v metre, v každej druhej reštaurácii, aj v čakárni u doktora. A dokonca aj každé zubárske kreslo v ordinácii, kde som bola, malo vlastnú televíznu obrazovku. Sedela som tam s panikou v očiach, z úst mi na všetky strany trčali drôty, a doktor so sestričkou nado mnou vášnivo preberali kórejskú telenovelu, ktorú práve na obrazovke vysielali.

Potom sa márne snažím udržať večeru na úrovni, keď moji spoločníci vždy civia na obrazovku a popritom si neprítomne hádžu jedlo do úst. Už som sa vzdala nádeje na normálnu konverzáciu.

Ja televíziu zásadne nesledujem, iba keď sa tomu nedá vyhnúť. Už som si všimla, že kdekoľvek beží televízia, buď práve vysielajú nejakú talkshow alebo správy. A správy sú ten lepší prípad. Môžu mať pokojne aj hodinu alebo ešte viac, a človek sa tam dozvie naozaj zásadné veci, ako napríklad v ktorej dedine žije papgáj, ktorý sa naučil rozprávať, a kde otvorili novú reštauráciu s chutným jedlom. Spomínam si na pamätnú reportáž o bosom zlodejovi.

Bolo to tuším tak, že zlodej chcel v noci vykradnúť byt Po tom, ako vošiel dovnútra, pekne sa vyzul a odložil si kabát. Ale vtedy si na stole všimol položené jedlo, tak sa pustil do jedenia. Zobudil však rodinu, ktorá v byte spala. Keď zlodej počul hluk, vyľakal sa a vybehol na ulicu. Ale stále bol bosý, stúpil na čosi ostré, zranil si nohu, a tak ho chytili. Aby to všetko bolo ešte viac dobrodružnejšie, tak v televízii spravili počítačovú simuláciu, ako to všetko vyzeralo. Reportéri hneď s chyteným zlodejom aj spravili rozhovor. Chudák, ešte sedel na zemi, bosý a v putách, nemal ani zakrytú tvár, ako to býva na slovenských správach - a hrdo zverejnili aj jeho meno. Takže aj tie správy môžu byť niekedy zábava.

Teraz sa blížil čínsky nový rok, rok draka. To je veľmi šťastný rok, a preto boli správy plné reportáží o tom, ako sa chrámy plnia mladými dvojicami, ktoré prosia bohov, aby sa im narodilo bábätko práve v roku draka. Pôrodnosť je tu nízka, ale v tomto roku sa očakáva nárast Bodaj by aj nie, keď dračie bábätká majú byť šťastné, úspešné, a celkovo majú byť predurčené pre skvelý život. Aj do zamestnania ich hneď vezmú, keď uvidia rok narodenia. Nežartujem. Čakať s počatím dieťaťa práve do roku draka, to je také taiwanské.

Na nový rok je všetko zavreté. Všetky reštaurácie a obchody. Preto nám s J. prišlo vhod, že nás jeho rodičia pozvali na oslavu nového roka k nim domov. Nakoniec, mali navarené, a my by sme inak žili na instantných rezancoch, keďže ani jeden z nás nemá kuchyňu.

J. mama navarila ako pre dvadsiatich, a nedovolila nám vstať od stola, kým sme nezjedli rybu, kačku, kura, bravčové, hovädzie a holuba. Najväčšiu špecialitu si nechala pre mňa - kura v polievke, ktorá bola z čistého ryžového vína, v ktorej plávali bylinky. „ Ani kvapka vody," chválila sa J. mama, „ iba víno." Vraj to pijú ženy po pôrode, vysvetľovala, aby sa im vrátila energia. Energia, to neviem, ale náladu mi to vylepšilo.

V J. rodine veľmi po čínsky nehovoria, teda nie spisovnou čínštinou. Preto mi väčšinou prekladal, čo bolo treba. Ale jeho mama si očividne myslí, že keď nerozumiem, čo mi hovorí, tak že celkovo mi to akosi pomalšie myslí. Okrem toho, že ma neustále ponúkala jedlom, sa ma stále vypytovala, či by som nechcela ísť na záchod. Zrejme nevyzerám spôsobilá na to, rozhodnúť sa sama. Verím tomu, že by ma na tú toaletu aj odprevadila.

Rozpútala sa nadšená debata o dračích bábätkách. J. rodičia povedali, že za také dračie bábätko by dali čokoľvek, a pritom veľavýznamne na J. žmurkali. Chudákovi J. pritom zabehla vínová polievka, a mne sa vyšmykol pečený holúbok. Ako spadol do misky, zafŕkala som omáčkou svoju štvorročnú spolusediacu. Pozrela sa na mňa pohľadom, ktorý jasne hovoril : Typická cudzinka. Nič nechápe.

Z dračieho bábätka nič nebude, oznámila som, a uchlipla si riadny kus vínovej polievky. Našťastie sa vonku začal ohňostroj a na záležitosť sa zabudlo. To ma zachránilo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, vraj aby diaľnica neskončila v poli

Súčasťou združenia sú aj Strabag, Váhostav a Metrostav.

DOMOV

Lekári neurčujú správne príčinu smrti. Pochybili až v štvrtine

Príčina sa stanovuje na základe obhliadky a dostupných informácií.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?