Ako na matematiku (tanec/školu/všetko ostatné). Ázijský manuál.

Autor: Dominika Sakmárová | 9.1.2012 o 10:25 | (upravené 9.1.2012 o 10:36) Karma článku: 22,08 | Prečítané:  14828x

Keď sa skončia všetky normálne školy, doplnkové školy, jazykové školy a doučovania, taiwanská mládež sa okolo desiatej večer zhlukuje na stanici metra. Tam majú dostatok miesta. Položia na zem nejaký ten prehrávač a odušu tancujú. Často ich sledujem, na mnohých staniciach a priestranstvách, či už tancujú na sladký kórejský pop alebo taiwanský hiphop. A vyzeralo by to efektne... nebyť záhadného pocitu, že na tom všetkom niečo nehraje.

Na začiatku semestra sme písali polhodinový test z účtovníctva. Po desiatich minútach taiwanskí spolužiaci začali jeden po druhom vstávať a odovzdávať vyplnené testy. Hŕstka nás cudzincov si vymenila zúfalé pohľady. Vravela som si, na tejto škole budem musieť zabojovať.

Spomenula som si na fenomenálne matematické schopnosti, ktoré vraj tunajší ľudia majú. A naozaj, zriedkakedy máme povolené používať kalkulačky. Nebrala som to ako tragédiu, na rozdiel od kolegov z amerického kontinentu, ktorí sa bez kalkulačky nepohli od základnej školy. Ale potom som zbadala, že Taiwanci delia a násobia ohromnou rýchlosťou, spamäti. Nemohla som sa im vyrovnať.

Postupne sa ale ukázalo, že všetko je trocha inak, než sa zdalo. Pýtala som sa spolužiakov: „Ako to, že ste dokázali test napísať tak rýchlo? Mne predsa trvalo tak dlho, kým som všetko vypočítala!"

„ Normálne ako vždy, zapamätal som si úlohy," pokrčil plecami spolužiak. Takže v tom tkvelo tajomstvo úspechu. Približne sme vedeli, aký typ úloh na písomke bude - čo pre mňa znamenalo naučiť sa systém. Pre Taiwancov to znamenalo zapamätať si všetky úlohy a všetky čísla, aby ich potom viac-menej spamäti napísali do testu.

Býva to totiž tak, že všetky testy máme písomné, väčšinou s možnosťami. V tom prípade niekedy dostaneme otázky vopred - povedzme päťsto, z ktorých sa na teste objaví dvadsať. Taiwanský spôsob je naučiť sa všetkých päťsto otázok s presne zodpovedajúcou odpoveďou. Problém nastal, keď jeden z učiteľov síce otázku nezmenil, ale poprehadzoval jednotlivé možnosti. Odrazu sa priemerné skóre patrne znížilo. Veľa spolužiakov označilo odpovede, ako si ich zapamätali, a, b , c, d, bez ohľadu na to, čo bolo ku ktorej odpovedi priradené.

Tak som tomu pomaly začínala rozumieť.

Na hodinách vyučovaných v čínštine obyčajne platí: správna odpoveď je správna iba vtedy, ak je napísaná od slova do slova presne. Preto sa moji známi vždy učia formou memorovania - čohokoľvek a v akomkoľvek množstve. Musím povedať, že to naozaj doviedli do dokonalosti. Vedia sa naučiť čokoľvek doslovne, a potom to vpísať do testu. V tomto vysoko prevyšujú moje schpnosti. Ale stačí, ak otázka v teste vyzerá rozdielne než v učebnici, alebo je vyjadrená inak. Bez systému, ktorý študenti poznajú, sú stratení.

Vedia dokonale poslúchať príkazy a vykonať ich. Ak učiteľ povie, že sa majú naučiť desať kapitol, tak sa ich naučia do písmena. Ale ak dostanú úlohu, ktorá sa rieši iba logikou, ale nebola spomenutá nikde v učebnici, učiteľ ju musel vysvetľovať takmer polhodinu. Cudzinci ju zvládli priemerne za päť minút.

Zažila som situáciu, kedy sme mali pracovať na spoločnom projekte. Členovia mojej skupiny boli veľmi aktívni vo vymýšľaní, kedy a ako často sa budeme stretávať - ale keď prišlo na samotnú prácu, bezradne sa dívali jeden na druhého. Čakali, kedy im dá niekto pokyn, čo vlastne majú robiť.

Presne tak to vyzerá, keď kamaráti hrajú na klavíri alebo spievajú. Presne tak to vyzerá, keď študenti tancujú na stanici metra. Ten tanec je krásny, a technicky na vysokej úrovni - pretože oni sa presne do detailu naučili každý jeden pohyb, buď z videa, alebo podľa človeka, ktorý ich vedie. Rovnako zahrajú technicky náročnú skladbu, a zaspievajú pesničku presne ako speváčka v rádiu, ale... to je hranica. Tanec je iba presne naučený sled pohybov, a spev je presne taký ako ten v nahrávke. Ale niečo tomu chýba, niečo nedefinovateľné - a preto niečo, čo sa dá iba ťažko odpozorovať alebo napodobniť. Kamaráti z latinskej Ameriky sa snažili, vraveli tancovať sa má srdcom, na to neexistuje presný systém. Ale práve v tom bude asi ten problém. Na to neexistuje presný systém.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, vraj aby diaľnica neskončila v poli

Súčasťou združenia sú aj Strabag, Váhostav a Metrostav.

DOMOV

Lekári neurčujú správne príčinu smrti. Pochybili až v štvrtine

Príčina sa stanovuje na základe obhliadky a dostupných informácií.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?