O smradľavom tofu a telefónnych číslach

Autor: Dominika Sakmárová | 13.12.2011 o 9:10 | (upravené 13.12.2011 o 9:38) Karma článku: 21,08 | Prečítané:  9143x

P. sa mi zverila s myšlienkou, že by sa rada presťahovala. „ Vieš, môj terajší bytík nemá takmer žiadnu chybu, a je naozaj blízko pri škole. No ale čo z toho, keď rovno pod oknom mi otvorili stánok, v ktorom predávajú smradľavé tofu."

Aby som objasnila túto problematiku, smradľavé tofu dostalo svoj lákavý názov podľa toho, že smrdí úplne katastrofálne. Ani veľmi nepreháňam. Ten zápach je taký odpudivý, že obyčajne sa ho cudzinci ani neopovážia vyskúšať. Ale po tom, ako som raz po krevetách celé dva dni zvracala, povedala som si, že žiadne tofu ma nezastraší. A ani nezastrašilo. Lenže zistila som, že okrem toho zápachu je smradľavé tofu skoro bez chuti. Očividne na ňom ľudí priťahuje niečo iné, ale čo, to som zatiaľ nezistila.

Každopádne, bývať v blízkosti takého stánku by som nikomu nepriala.

„ Veď sa presťahuj," odvetila som. Avšak zohnať byt pri univerzite nie je také ľahké.

„ Po dlhom hľadaní som jeden objavila," priznala, „ ale má to jeden háčik. Ten byt je na štvrtom poschodí, chápeš."

Nechápem. Povzdychla som si. O P. som si myslela, že je racionálna mladá žena (síce, dala si anglické meno Puppy, ale jej sa to zdá milé, tak nech). No zdá sa, že povery sú tu stále ohromne živé a ohromne vedia človeku znepríjemniť život.

Pamätám sa, keď som bola ešte na škole nováčikom. V jeden deň som náhlivo naskočila do výťahu, načiahla ruku k tlačidlám - a tam žiadna štvorka. Nad tretím poschodím svietilo piate, a medzi tým nič. Prekvapene som vystúpila z výťahu a vyšla pešky na to štvrté poschodie zistiť, čo sa deje. Štvrté poschodie som našla. Len tam, kde mal byť výťah, bola iba holá stena.  V inej budove zasa pre istotu štvrté poschodie úplne vynechali.

A tak ľudia samozrejme nechcú bývať na štvrtom poschodí, keď nemusia. Niežeby to bolo iba kvôli výťahu. Ide o ten celkový dojem. Náhodou byty na štvrtom poschodí sú výnimočne lacné, lebo nájomníci sa do nich práve nehrnú. Až taká dôležitá tá číslica je.

Budova, kde býva J., má tiež štyri poschodia, a tie sú na schránkach pekne označené, ako si to pošta vyžaduje. Ale majiteľ domu, aby to esteticky vyriešil, nazval prvé poschodie prízemím, hoci to s prízemím nemá nič spoločné. Tak sa ale štvrté poschodie vlastne stalo tretím, skutočné prízemie sa stalo mínus prvým poschodím - a je po probléme. Na schránkach je teda vždy okrem správneho čísla napísané ešte jedno. Majiteľ domu vedľa štvorky nalepil väčšiu a farebnejšiu nálepku s vysvetlením, že štvrté poschodie je vlastne tretie. Pošta sa potom často nachádza pohodená v úplne cudzích schránkach.  Ale všetci sú spokojní. Radšej loviť vlastnú poštu v cudzej schránke, než mať byt na štvrtom poschodí. Tváriť sa, že bývame na treťom, je celkom pohodlný spôsob, ako sa vyhnúť nešťastiu.

Nie vždy sa povery dajú obísť. Raz sme sa s J. vybrali kúpiť pre mňa telefónnu kartu. Trval na tom, že na mňa musí dohliadnuť, aby som niečo nepokazila. Totiž kupovanie telefónneho čísla je háklivá záležitosť, treba predložiť doklady totožnosti, povolenie k pobytu, a tak podobne. Čudovala som sa, prečo je to také prísne, a pracovníčky telefónnej spoločnosti sa na mňa zhrozene podívali, akože To si vo vašej krajine kupujete telefónne čísla len tak? To je predsa také nebezpečné! Existuje toľko podvodníkov, a ako si potom môžete overiť, komu číslo patrí? Znova som si vypočula pár poznámok o dekadentnej a hriešnej Európe.

Ale to by som bola zvládla. Zistila som, že J. chcel dohliadnuť na niečo iné - na to, aké číslo si vyberiem. Tie čísla, ktoré mali práve na sklade, sa mu nepozdávali, lebo nemali dostatočný počet šťastných číslic. Alebo obsahovali príliš veľa štvoriek a nešťastných kombinácií. Inak také čísla sa dajú tiež zohnať veľmi lacno. Ale J. ma ťahal z jednej pobočky do druhej, vyberal, preberal a vyjednával. Tuším až v piatej našiel číslo, ktoré sa mu ako-tak pozdávalo. Nevedela som, či sa môžem smiať, aj keď sa mi veľmi chcelo.

„J., keď mi budeš volať, naťukáš iba moje meno," pripomenula som mu. „ Číslo na displeji ani neuvidíš."

Podíval sa na mňa ako na blázna. Toto je dôležitá záležitosť. Veď dobre.

Treba si to všetko uložiť do pamäte. Číslo štyri je nešťastné, číslo osem je šťastné. Sedem nie je nič moc, ale na západe je to šťastné číslo, a to je preň poľahčujúca okolnosť. Jednotka je znesiteľná, ale nie v kombinácii so štvorkou, a nedajbože ešte kombinácia štyri-päť.  A hoci tri aj osem sú pekné čísla, ich kombinácia nie. Dobrá je aj kombinácia jedna-tri-jedna-štyri, ale iba v tomto poradí. A takto sa všetko zamotáva do úplne neprehľadného systému.

Všetko je to založené na tom, ako číslice v čínštine znejú. Že štyri znie podobne ako umrieť, osem znie ako blahobyt a tak ďalej. To je síce zaujímavé, ale v jazyku ako čínština v podstate všetko môže znieť ako niečo iné. To je problematika sama osebe. Dáždnik znie ako rozísť sa alebo opustiť. Darovať hodinky znie ako ísť na pohreb. Takže keď niekto dostane hodinky, je to vlastne nenápadné upozornenie, že by sa už patrilo ísť do hrobu. A takýchto povier existuje obrovské množstvo.

Naozaj by som rada zašla do obchodu, a bez veľkých ceremónií si kúpila telefónnu kartu ako normálny dekadentný Európan. Teraz už ju mám, ale za toľkú námahu... Mohla som ju mať za polovičnú cenu, s inými číslicami. Aspoň J. je spokojný, lebo bez telefónu akoby som nebola plnohodnotný človek. Zato teraz mi môže vyvolávať celý deň kvôli každej hlúposti, čo mu napadne. Mám pekné číslo a všetci sú šťastní.

Ako povedala P., „ ty to nechápeš, aký je to príjemný pocit, keď bývaš na ôsmom poschodí. Alebo keď ideš na skútri, ktorý má na značke osmičku, alebo ešte lepšie dve. Vtedy sa cítim tak... bezpečne, vieš?"

Uškrnula som sa. Neviem, či má P. skúter poznávaciu značku s dvoma osmičkami, ale viem, že si naň (ako mnoho iných ľudí) zavesila symbol svastiky pre šťastie, lebo mi ho ukazovala. Nuž, aspoň jedna krajina, kde sa človek s kombináciou dvoch osmičiek a hákového kríža cíti bezpečne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, vraj aby diaľnica neskončila v poli

Súčasťou združenia sú aj Strabag, Váhostav a Metrostav.

DOMOV

Lekári neurčujú správne príčinu smrti. Pochybili až v štvrtine

Príčina sa stanovuje na základe obhliadky a dostupných informácií.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?