O mužných Taiwancoch

Autor: Dominika Sakmárová | 5.12.2011 o 9:28 | Karma článku: 17,26 | Prečítané:  8134x

Sedela som v taxíku. Skoro bezzubý vodič sa na mňa v spätnom zrkadle veselo škeril, a pod tým zrkadlom sa kyvotal kresťanský krížik, nejaké budhistické amulety, a fotka Jackieho Chana. Skvelá kombinácia hodnôt, pomyslela som si.

 

Vo väčšine taxíkov majú sedadlá zabudovanú malú televíznu obrazovku. Obyčajne ich nesledujem, ale teraz tam bežal úchvatný videoklip z divokých osemdesiatych rokov. Nejaká Taiwanka so strašnou trvalou na hlave a patričným množstvom chlpov v podpazuší odušu spievala Ach, si taký mužný, a hádzala blažené pohľady na vedľa stojaceho chlapa. Ten chlap bol, ako inak, útly a mal nežnú ázijskú tváričku, takže jeho mužnosť spočívala asi v tom, že na tvári mal nahodený strašne zúrivý výraz.

Je pravdou, že tunajší chlapi/chlapci sú naozaj väčšinou nízki a štíhli. Až tak, že neviem rozoznať chlapa od chlapca - a niekedy ani chlapca od dievčaťa. Dokonca ani vtedy, ak majú oblečené kraťasy, lebo ani množstvom chlpov na nohách sa obyčajne nelíšia. To je iba taký nenápadný postreh.

Podľa tých kritérií mi vychádza, že môj kamarát Frank je silne atypický. Frank je obrovský do šírky aj do výšky, a neustále rastie. Teda už iba do šírky. On totiž tvrdí, že sa musí napchávať jedlom, ako sa len dá, aby to potom na vojne zvládol.

Na Taiwane je ešte stále povinná vojenská služba. Na chlapcov obyčajne čaká po univerzite. Skoro všetci moji kamaráti už odišli, ostal len J. a Frank. J. sa tomu všetkému vyhol z diplomatických dôvodov, a tak sa vždy škodoradostne smeje, keď ideme chudákov kamarátov, navštíviť. Oni nás pred každou návštevou úpenlivo prosia, aby sme im doniesli nejaké normálne jedlo, a iPhone, aby sa aspoň troška pohrali. Tak prídeme s taškami z McDonaldu, rozložíme si decembrový piknik na tráve, a počúvame ich sťažnosti.

Všetci sú strašne pochudnutí a opálení. To preto, lebo pre zmenu nesedia pred počítačom, ale vonku na slnku. Nerobia nič. Aspoň tak to opisovali. Pokukovala som na P., lebo on ako jediný javil známky nejakej vojenskej aktivity - nad perou sa mu skvela čerstvo zašitá jazva. Musela som ho podplatiť horalkou, aby mi prezradil, ako sa k tej jazve dostal. Sklamaná som sa dozvedela, že to nebolo v boji, ale pri používaní vešiaka na šaty. A ešte povedal, že odkedy prišiel, zbraň držal v ruke len raz. Takže taká bude tá slávna taiwanská armádna mládež.

Ono sa to v skratke udialo asi takto. Maličký demokratický ostrovček Taiwan sa oddelil od socialistickej Číny. Čína prehlásila Taiwan za obyčajnú vzbúrenú provinciu. Taiwan hrdo považoval celú Čínu za vzbúrenú provinciu. Ale dnes z tým už bežní ľudia nerobia taký cirkus.

Chlapci nečakajú, že by Taiwan a Čína medzi sebou bojovali. A tak nadávajú na vojenskú službu hlavne kvôli tomu, že sa musia dať ostrihať. Asi to je tajný zámer vlády, prečo stále na vojenskej službe trvá.

Totiž prechádzka taipeiskou ulicou, to je ako propagačná akcia mužských prípravkov na vlasy, šampónov, parfémov, obtiahnutých nohavíc, farebných kontaktných šošoviek a falošných okuliarov. Nosia sa blond vlasy, červené vlasy, vlasy natočené, vyžehlené, a také lesklé, že dievčatá môžu závidieť. Plus občas nejaký ten mejkap. Keď som videla J. zbierku kozmetiky, tak mi bolo na zaplakanie. Takí chcú chlapci byť, pretože toto vidia dennodenne v televízii.

S Frankom sa z toho smejeme, aj keď je to skôr do plaču. Frank je obrovský, a neprekáža mu, ak bude ešte väčší. Len čo na chvíľu položím paličky, pýta sa ma, či ešte budem jesť, a hneď sa ponúkne, že po mne doje.  Frank sa stále smeje a vraví mi, že žiadna vojenská služba ho nezlomí. Ani ho nemôže, pretože nie je závislý na inteligentnom telefóne a internete.

Znova sme sedeli vedľa seba v taxíku cestou naspäť. Tentokrát žiadne desivé osemdesiate roky  - vodič nám chcel asi zalichotiť, tak prepol na hudobnú stanicu, kde bežali najnovšie teenagerske hity. Objavila sa tam banda namejkapovaných chlapčekov s dokonalými účesmi a sexi kostýmami, ako oduševnene spievali duchaplnú pesničku, ou bejby, si môj leukoplast.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

NDS priklepla Doprastavu zákazku bez súťaže, vraj aby diaľnica neskončila v poli

Súčasťou združenia sú aj Strabag, Váhostav a Metrostav.

DOMOV

Lekári neurčujú správne príčinu smrti. Pochybili až v štvrtine

Príčina sa stanovuje na základe obhliadky a dostupných informácií.

ŠPORT

Za Slovanom stále cítiť pachuť vytunelovaných harvardov

Medzi majiteľmi je dodnes firma zapletená do tunelovania harvardských fondov.


Už ste čítali?